تبلیغات
آموزش و دانلود - هارد دیسک Seagate IronWolf؛ گرگ همیشه بیدار
 
نوشته شده توسط : مهدی

هارد دیسک Seagate IronWolf؛ گرگ همیشه بیدار

شرکت سیگیت تاکنون سری هارد دیسک های متنوعی به بازار عرضه کرده که برخی از آنها برای کاربری های خاص طراحی و تولید شده اند؛ از Enterprise برای مصارف تجاری گرفته تا NAS که به طور اختصاصی برای استفاده در شبکه بهینه سازی شده است.

کاربری اختصاصی هارد دیسک های سیگیت از طرف خریداران با استقبال مناسبی روبرو شد و به این شرکت آمریکایی امکان داد به مرور نزدیک به نیمی از بازار این محصول را در اختیار خود بگیرد.

اما سیگیت همین چند ماه پیش هنگام معرفی مدل جدید Barracuda Pro اعلام کرد قصد دارد نامگذاری خانواده محصولات خود را تغییر دهد.

حالا سری Surveillance با نام جدید SkyHawk نامیده می شود، SSHD های تازه FireCuda نام دارند و سری NAS هم به IronWolf تغییر یافته است، یعنی همان هارد دیسک هایی که قادر هستند در تمام طول شبانه روز در شبکه ی کامپیوتری کاربر فعال باقی بمانند.

سیگیت برای این منظور هارد دیسک های سری Iron Wolf را در برابر لرزش دائمی ناشی از فعال بودن، مقاوم ساخته و امکان تبادل 180 ترابایت داده در هر سال را برای محصول فراهم آورده تا مشکلی برای بک آپ گرفتن همیشگی اطلاعات روی این ابزار، وجود نداشته باشد.

سازنده علاوه بر این داخل هارد دیسک جدید را با گاز هلیوم پر کرده تا قادر باشد بالاترین ظرفیت حافظه را در این محصول، با کمترین میزان سایش بین صفحات پر تعداد داخلی دستگاه، در اختیار کاربر قرار دهد.

اگر داده های شما حیاتی و ارزشمند هستند یا در کسب و کار خود چند کامپیوتر دارید که لازم است به شکل دائم از اطلاعات آنها پشتیبان گیری شود، هارد دیسک IronWolf همان محصولی است که می تواند نیاز شما را مرتفع نماید.

اما این همه ی داستان نیست و سیگیت برای نخستین بار در این محصول کاربران خانگی را هم به عنوان جامعه ی مخاطب هارد دیسک تحت شبکه ی خود در نظر گرفته است.


ویژگی ها

Iron Wolf از نظر ظاهری به هر هارد دیسک 3.5 اینچی عادی دیگری شباهت دارد، اما در باطن برای سیستم NAS (مخفف حافظه ی متصل به شبکه) ساخته شده است.

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، در خانواده IronWolf ظرفیت های متنوعی از 1 تا 10 ترابایت وجود دارد تا برای هر کاربری یک مدل مناسب قابل انتخاب باشد.

سازنده می گوید امکان افزایش ظرفیت داخلی تا این میزان به لطف استفاده از گاز هلیوم فراهم شده، عنصری که یک هفتم اکسیژن چگالی دارد و میزان سایش بین صفحات فشرده ی داخلی را کاهش می دهد.

مدل های بالاتر از 3 ترابایت این هارد دیسک برای نخستین بار در نوع خود، به حسگرهای RV برای تشخیص لرزش های دَوَرانی که هنگام فعالیت هارد دیسک ایجاد می شود مجهز هستند.

قرار دادن چندین ترابایت حافظه داخل محیط 3.5 اینچی هارد دیسک های IronWolf به فضای بسیار فشرده منجر می شود و این موضوع زمانی مشکل ساز تر خواهد بود که چندین عدد از این هارد دیسک ها را داخل یک دستگاه NAS در کنار یکدیگر قرار دهید.

در این شرایط خفیف ترین لرزش ها هم می تواند عمر دستگاه را کاهش دهد یا آن را با مشکل روبرو کند، اما راه حل سیگیت برای این منظور موثر است و حسگرهای در نظر گرفته شده قادر هستند لرزش های وارد شده را تشخیص داده و خنثی نمایند.

حسگر های لرزش دَوَرانی در کنار سیستم بالانس دو نقطه ای، بخشی از فناوری AgileArray سیگیت هستند که به ظرفیت های بالاتر 3 ترابایت در این محصول و تمام مدل های سری IronWolf Pro اختصاص دارند.

اما دو زیر مجموعه ی دیگر فناوری AgileArray بدون توجه به ظرفیت، برای تمام مدل ها در نظر گرفته شده اند.

یکی از این دو ویژگی عملکرد دستگاه هنگام استفاده از سیستم RAID را بهبود می بخشد و دیگری مصرف انرژی هارد دیسک را کاهش می دهد.

علاوه بر این تمام مدل های سری IronWolf قادر هستند در هر سال تا 180 ترابایت تبادل داده توسط کاربران متعدد را بدون مشکل تحمل نمایند، رقمی که برای کاربران خانگی، شرکت های کوچک و حتی متوسط کفایت می کند.

اما اگر قصد دارید این محصول را برای یک کسب و کار بسیار بزرگ تهیه کنید، انتخاب مدل های سری IronWolf Pro را پیشنهاد می کنیم که این رقم برای آنها تا 300 ترابایت در نظر گرفته شده است.

یک تفاوت دیگر بین سری عادی و پرو این است که هارد دیسک های IronWolf را می توانید در دستگاه های NAS با 1 تا 8 جایگاه (موسوم به bay) قرار دهید، رقمی که باز هم برای کاربران خانگی تا کسب و کار های متوسط کفایت می کند.

اما برای مجموعه های بزرگتر، مدل های سری پرو از سیستم های NAS با حداکثر 16 جایگاه هم پشتیبانی می کنند.

بر اساس اطلاعات سازنده، این هارد دیسک در حالت آماده به کار 7.2 وات انرژی مصرف می کند و این میزان در هنگام فعالیت به 9 وات می رسد که هرچند کمترین در نوع خود نیست، اما با ظرفیت و سرعت بالای دستگاه مطابقت دارد.

همه ی مدل های سری آیرون ولف، به درگاه ساتا با حداکثر سرعت 6 گیگابایت در ثانیه (با پشتیبانی از نسل های قدیمی تر) مجهز هستند، اما میزان حافظه ی کش به ظرفیت داخلی دستگاه بستگی دارد.

سازنده برای مدل های 1 تا 4 ترابایتی IronWolf حافظه کش 64 مگابایتی را در نظر گرفته، این میزان برای مدل 6 ترابایتی 128 مگابایت است و مدل های 7 تا 10 ترابایتی هم از 256 مگابایت حافظه کش برخوردار است که رقم مناسبی به حساب می آید.

سرعت چرخش هارد دیسک هم به ظرفیت حافظه بستگی دارد، چرا که مدل  های 10، 8 و 6 گیگابایتی 7200 دور در دقیقه سرعت دارند اما سرعت مدل های پایین تر 5900 دور در دقیقه خواهد بود.

علاوه بر این حداکثر نرخ پایدار تبادل داده در مدل های 10 و 8 ترابایتی از این هارد دیسک 210 مگابایت در ثانیه ذکر شده در حالی که این میزان برای مدل 6 گیگابایتی به 192 مگابایت و برای مدل های پایین تر به 180 مگابایت محدود است.

اما این میزان به شرایط مختلفی بستگی دارند و در دنیای واقعی می توانند با شرایط آزمایشگاهی متفاوت باشند، بر همین اساس در بخش بعدی رقم های اعلام شده توسط سازنده را با نتیجه بنچمارک های انجام شده مقایسه می کنیم.

عملکرد

همانطور که اشاره کردیم اعداد و ارقام اعلامی توسط سازنده عموماً در شرایط ایده آل آزمایشگاهی حاصل شده اند و معمولاً از دنیای واقعی بیشتر هستند.

بر همین اساس در ادامه می توانید بنچمارک های انجام گرفته روی IronWolf را مشاهده و نتایج آن را با چند محصول رقیب مثل Seagate Enterprise NAS، WD Red Pro و WD Red مقایسه نمایید.

توضیح اینکه این بنچمارک ها با هر دو ترکیب CIFS و iSCSI مورد آزمون قرار گرفته اند.

نخست نتایج عملکرد تصادفی 4K را در حالت CIFS مشاهده می کنیم که در آن هارد دیسک سیگیت با 2427 IOPS (داده ی ورودی و خروجی در هر ثانیه)، مقام اول از نظر نوشتن اطلاعات به خود اختصاص داده است.

برای خواندن اطلاعات، برتری با 652 IOPS به محصول دیگر سیگیت یعنی مدل Enterprise که برای کسب و کارهای بزرگ در نظر گرفته شده تعلق دارد، اما IronWolf هم با 647 IOPS در رده ی بعدی قرار می گیرد و اختلاف چندان چشمگیر نیست.

IronWolf در بررسی حداکثر میزان تاخیر در حالت CIFS هم عملکرد قابل قبولی دارد، اما این بار دیگر بهترین محسوب نمی شود. تاخیر این محصول برای خواندن اطلاعات به 2711.9 میلی ثانیه و برای نوشتن به 1242.8 میلی ثانیه می رسد که دستگاه را از این نظر در رده ی چهارم قرار می دهد.

اما با تغییر ترکیب سیستم به iSCSI، ناگهان تاخیر دستگاه در خواندن اطلاعات سر به فلک می کشد، آن هم در حالی که سرعت نوشتن به کمتر از ترکیب CIFS کاهش یافته و باعث شگفتی می شود که چرا؟

اگر دستگاه به شکل مستقیم به کامپیوتر متصل کنید، بر اساس نتیجه بنچمارک CrystalDiskMark سرعت عملکرد به 250 مگابایت در ثانیه برای خواندن و 230 مگابایت برای خواندن اطلاعات می رسد که با ارقام اعلامی توسط سازنده مطابقت دارند.

برای مقایسه حتی مدل 6 ترابایتی از هارد Enterprise که توسط همین سازنده برای کسب و کارهای بزرگ طراحی شده از نظر سرعت با ارقام 213 مگابایت در ثانیه برای خواندن و 212 مگابایت برای نوشتن، در رده ی پایین تری از IronWolf قرار می گیرد.

Atto هم نرم افزار بنچمارک دیگری است که سرعت تبادل داده را با جابجایی فایل هایی با اندازه های مختلف سنجش می کند. در این بنچمارک هم به رقم های 250 و 220 مگابایت در ثانیه برای خواندن و نوشتن داده ها رسیدیم که صحت نتایج پیشین را تایید می کند و برای یک هارد دیسک با سرعت چرخش 7200 دور در دقیقه رقم مناسبی است.

بر اساس این بنچمارک ها می توان گفت سیگیت به خوبی موفق شده محصولی با سرعت، عملکرد و ظرفیت مناسب برای کاربران سطح نیمه حرفه ای ایجاد کند و این محصول کمبودی در تامین نیازهای کسب و کارهای متوسط و کاربران خانگی نخواهد داشت، اما برای کسب و کارهای بزرگ تر لازم است سری IronWolf Pro را مد نظر داشته باشید.

نکته ی دیگر اینکه بنچمارک های انجام گرفته روی مدل 10 ترابایتی محصول هستند که از بالاترین خصوصیات سخت افزاری بهره می برد. در ادامه می توانید بنچمارک های انجام گرفته روی مدل 3 ترابایتی دستگاه (با قیمت حدود 100 دلار) را مشاهده کنید.

نتایج این بنچمارک ها کمابیش با ارقام اعلامی توسط سازنده نزدیک هستند و می توان آنها را در مقایسه با رقبا، یکی از گزینه های خوب بازار در نوع خود به حساب آورد.

برای مثال در ادامه می توانید نتایج بنچمارک نسخه 3 ترابایتی از هارد دیسک Red وسترن دیجیتال را مشاهده کنید که ویژگی های سخت افزاری مشابهی دارد و یکی از پر فروش ترین ها در نوع خود به حساب می آید.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، سیگیت در ظرفیت های پایینتر از 10 ترابایت هم عملکرد قابل قبولی دارد و پر فروش ترین هارد دیسک بازار در حوزه ی خود را پشت سر قرار می دهد.

در مدل 3 ترابایتی میزان مصرف انرژی هم اندکی از ارقام اعلامی سازنده برای مدل 10 ترابایتی پایین تر است و در حالت فعال به 6 وات می رسد، رقمی که در بالاترین مدل 9 بر اساس اعلام سازنده وات خواهد بود.

این میزان برای نمونه در مدل 8 ترابایتی هارد دیسک MC04ACA600E ساخت توشیبا هنگام فعالیت بالاتر از 10 وات خواهد بود و در مدل 8 ترابایتی از هارد دیسک Red وسترن دیجیتال با 7.11 وات تقریباً با محصول سیگیت برابری می کند.

هرچند اختلاف در این میان چشمگیر نیست، اما با توجه به اینکه دستگاه قرار است مدت زیادی در طول سال فعال باقی بماند از اهمیت برخوردار است.

در پایان بد نیست اشاره کنیم که فرم ور هارد دیسک IronWolf با توجه به کاربری خاص آن با محصولات سری دسکتاپ مثلBarracuda تفاوت دارد. بر همین اساس پس از برخوردن به ایراد داخلی فعالیت خود را متوقف نمی کند و فعال باقی می ماند.

اما هر دو سری IronWolf و Barracuda به شکل یکسان و بر اساس فناوری ضبط مغناطیس عمودی یا PMR عمل می کنند.

جمع بندی

هرچند هارد دیسک های NAS بیشتر از هر چیز برای پشتیبان گیری از داده در کسب و کارهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرند، اما سیگیت می گوید سری IronWolf برای گروه مخاطبین متنوعی ساخته شده از گیمیرهای حرفه ای گرفته تا طراحان مالتی مدیا.

سیگیت یکی از نخستین شرکت هایی است که کاربران خانگی را هم به عنوان جامعه مخاطب هارد دیسک تحت شبکه IronWolf در نظر گرفته است.

شرکت آمریکایی می گوید در منزل بسیاری از کاربران یک کنسول بازی وجود دارد که برای پخش فیلم و موسیقی هم مورد استفاده قرار می گیرد. اما ظرفیت حافظه ی داخلی یک کنسول بازی برای ذخیره سازی محتوای مالتی مدیا چندان کافی نیست و این همان نقطه ضعفی است که IronWolf به بهترین شکل می تواند با راه اندازی یک سیستم ذخیره سازی تحت شبکه آن را مرتفع نماید.

طراحان گرافیک و کاربران دیگری که از دست رفتن نتیجه زحمات خود را در اثر پاک شدن داده ها تجربه کردند هم گروه دیگری هستند که به لطف IronWolf می توانند یک سیستم پشتیبان گیری خودکار و همیگشی تحت شبکه ایجاد کرده و با خیال راحت، به خلق آثار خود بپردازند.

کسب و کارهایی در سطح کوچک و متوسط هم مخاطبین اصلی این محصول هستند و استفاده از IronWolf بیش از هر کس دیگری برایشان ضرورت دارد.

محصول سیگیت برای چنین کاربرانی از امکانات کافی و عملکرد مناسبی برخوردار است. سازنده فناوری AgileArray را برای محافظت از هارد دیسک در نظر گرفته و عملکرد پایدار و طولانی مدت آن را تضمین می کند.

IronWolf برای این منظور به حسگرهای تشخیص و خنثی سازی لرزش مجهز است و قادر است در تمام طول سال به شکل بدون توقف فعال باقی بماند.

هارد دیسک جدید سیگیت با توجه به اینکه برای پشتیبان گیری تحت شبکه در نظر گرفته شده مشکلی در جابجایی داده با مقدار زیاد ندارد و قادر است هر سال 180 ترابایت اطلاعات را از کاربران متعدد و بدون هیچ مشکلی دریافت و ارسال نماید.

دیگر جزئیات محصول مثل سرعت چرخش صفحات داخلی، حافظه ی کش و نرخ پایدار تبادل داده به میزان ظرفیت حافظه ی داخلی مدلی که انتخاب می کنید بستگی دارد و برای هر مدل متفاوت است که در بخش های قبلی توضیح مربوط به آن را مطالعه کردیم.

اما در مجموع باید گفت این جزئیات برای کاربرانی که مخاطب در نظر گرفته شده اند کاملاً کفایت می کنند و قابل قبول هستند، خصوصاً با توجه به اینکه سیگیت برای نخستین بار موفق شده چنین ظرفیت بالایی را با قیمت مناسب در اختیار کاربران خانگی و کسب و کارهای کوچک و متوسط قرار دهد.

ظرفیت داخلی دستگاه می تواند بین 1 تا 10 گیگابایت متغییر باشد و قیمت محصول از 65 دلار برای مدل 1 گیگابایتی آغاز و در بالاترین مدل به 450 دلار می رسد.

اما باید توجه داشته باشید که این محصول بیش از هرچیز برای مخاطبینی که نام برده شد کاربرد دارد و توصیه می شود کسب و کارهای بزرگ تر محصولات رده بالاتری را مورد استفاده قرار دهند، از جمله سری IronWolf Pro.

در پایان گفتنی است که هارد دیسک های سری IronWolf در ایران توسط شرکت سازگار ارقام به فروش می رسند.
:: مرتبط با: بررسی , مقالات ,
:: برچسب‌ها: Seagate , IronWolf , بررسی هارد , سیگیت , هارد NAS ,
تاریخ انتشار : یکشنبه 10 اردیبهشت 1396 | نظرات
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Nintendo Switch Giveaway پنجشنبه 7 دی 1396 07:30 ب.ظ
هی من متوجه شدم که این تا حدودی موضوع است اما من نیاز دارم
بپرس آیا یک وبسایت معتبر مانند خود شما یک مقدار زیادی از کار را انجام می دهد؟
من برای نوشتن یک وبلاگ با نام تجاری جدید هستم، اما روزنامه خود را روزانه بنویسید.
من می خواهم یک وبلاگ بسازم تا بتوانم تجربه و افکار خود را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارم.
لطفا به من اطلاع دهید اگر شما هر گونه پیشنهاد یا راهنمایی برای وبلاگ نویسان مشتاق جدید.

قدردانی آن
cam4 hack 2016 چهارشنبه 22 آذر 1396 01:18 ق.ظ
من اطلاعات مفید شما را در مقالات خود ارائه می دهم
من وبلاگ خود را نشانه گذاری میکنم و به طور منظم اینجا را بررسی خواهم کرد.
من کاملا مطمئنم که من چیزهای جدیدی را در اینجا یاد می گیرم!
با آرزوی پیروزی برای آینده!
Roseanna جمعه 17 آذر 1396 02:38 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a writer for your weblog.
You have some really great articles and I think I would be
a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd
absolutely love to write some content for your blog in exchange
for a link back to mine. Please send me an email if interested.
Cheers!
imvu hack پنجشنبه 16 آذر 1396 01:23 ق.ظ
کار شگفت انگیز! این نوع اطلاعاتی است که باید در سراسر شبکه به اشتراک گذاشته شود.
ترس از موتورهای جستجو برای قرار دادن این پست بالا!

بیا و با سایتم صحبت کن با تشکر =)
std testing price پنجشنبه 18 آبان 1396 09:07 ب.ظ
من شگفت زده هستم، باید پذیرفتم رنج می برم که من یک وبلاگ دارم که به همان اندازه آموزشی و سرگرم کننده است و اجازه دهید به شما بگویم،
زدی تو خال. مشکل این است که مردم به اندازه کافی در مورد هوشمندانه صحبت نمی کنند.
در حال حاضر من بسیار خوشحالم که این را در مورد شکار من برای چیزی در مورد این پیدا کردم.
best psychic medium reading یکشنبه 14 آبان 1396 12:42 ق.ظ
با توجه به این نوشته، من واقعا احساس می کنم این سایت شگفت انگیز توجه زیادی به آن دارد. احتمالا دوباره به دیدنش می افتم
بابت اطلاعات متشکرم!
best supplement insurance plans یکشنبه 14 آبان 1396 12:27 ق.ظ
این وبلاگ... چطور میتونید بگید؟ مربوط!! در نهایت من پیدا کردم
چیزی که به من کمک کرد قدردانی آن
ask psychic question یکشنبه 14 آبان 1396 12:13 ق.ظ
پست بسیار عالی من به سادگی بر وبلاگ شما و
آرزو می کنم که ذکر کنم که واقعا از نوشته های وبلاگ شما لذت بردم.
پس از همه من برای اشتراک شما اشتراک خواهد شد و امیدوارم که شما یک بار دیگر خیلی زود نوشتید!
best psychic medium شنبه 13 آبان 1396 11:07 ب.ظ
از ارسال شخصیت های شگفت انگیز خود متشکرم! من مطمئنا خواندن آن را دوست داشتم
شما یک نویسنده عالی هستید. مطمئن شوید که وبلاگتان را به نشانه گذاری کرده باشید و ممکن است در برخی موارد دوباره برگردد.
من می خواهم یکی را تشویق کنم تا کار بزرگ خود را ادامه دهم، یک
بعد از ظهر خوب
chaturbate currency hack دوشنبه 8 آبان 1396 10:55 ب.ظ
اولا می خواهم وبلاگ بزرگی بگویم! من یک سوال سریع داشتم که می خواهم بپرسم آیا شما اهمیتی نمی دهید.
من علاقه مند به دانستن چگونگی مرکز خود و روشن است
افکار شما قبل از نوشتن دشوار بودم
وقت خود را صرف تمیز کردن ذهن من می کنم.
من لذت بردن از نوشتن، اما فقط به نظر می رسد مانند اولین 10 تا 15 دقیقه به طور کلی فقط تلاش برای از دست داد
چطور شروع کنید. هر گونه پیشنهاد یا راهنمایی؟
کودوس!
cheap phone psychic readings دوشنبه 8 آبان 1396 07:20 ب.ظ
سلام. من وبلاگ خود را با استفاده از msn پیدا کردم. این بسیار خوب است
مقاله نوشته شده است. من مطمئن هستم که آن را نشانه گذاری کنم
و بازگشت به خواندن بیشتر از اطلاعات مفید خود را.
از پستتان ممنونم. مطمئنا برگشتم
real psychic readings دوشنبه 8 آبان 1396 04:28 ب.ظ
قطعا یک معامله بزرگ برای دانستن در مورد این موضوع وجود دارد.
من تمام امتیازاتی که شما ساخته ام را دوست دارم.
phone psychic reading دوشنبه 8 آبان 1396 03:16 ب.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest
but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site
to come back later on. Many thanks
std clinics near me دوشنبه 8 آبان 1396 01:34 ب.ظ
بلافاصله آماده باشید تا صبحانه بخورم
دوباره به خواندن اخبار دیگر بروید.
cheap psychic readings دوشنبه 8 آبان 1396 01:10 ب.ظ
این یک مقاله قابل توجه است که برای همه بینندگان وب طراحی شده است.
من مطمئن هستم که از آن استفاده می کنم.
std screening دوشنبه 8 آبان 1396 01:07 ب.ظ
من کمی برای هر یک از مقالات با کیفیت بالا و یا پست های وبلاگ در این نوع خانه تحقیق کرده ام.
کاوش در یاهو در نهایت بر روی این سایت افتاد.

خواندن این اطلاعات بنابراین من راضی هستم که بیان کنم که من احساس بسیار عجیب و غریبی داشتم دقیقا به آنچه نیاز داشتم رسیدم.
من قطعا مطمئن خواهم شد که از ذهن شما خارج نشوید
وب سایت و نگاهی به آن به طور مداوم.
myfreecams token hack یکشنبه 30 مهر 1396 02:40 ق.ظ
نگران نباشید، می توانید مقاله خود را شگفت زده کنید. وضوح به شما قرار داده است
فقط کافی است و می توانم فرض کنم شما یک متخصص در این موضوع هستید.
خوب با اجازه شما اجازه بدهید که فید خود را به دست بیاورم تا با پست پیشبینی به روز شود.
با تشکر یک میلیون و لطفا کار لذت بخش را ادامه دهید.
real psychic پنجشنبه 20 مهر 1396 12:20 ق.ظ
پسر! این محصولات شما اعجاب اور است. من قبل از آن چیزهای خود را درک کرده ام و شما هستی
به سادگی فوق العاده است من واقعا دوست دارم آنچه شما دارید
درست در اینجا به دست آمده، واقعا دوستش دارید و می گویید
بهترین راه از بین بردن آن است شما آن را لذت بخش و به مراقبت ادامه دهید
برای اینکه آن را هوشمندانه بماند. من نمی توانم صبر کنم تا از شما بیشتر بخوانم.
این واقعا سایت بزرگیه.
std clinic near me پنجشنبه 25 خرداد 1396 08:07 ب.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که
ظاهر شدن دلنشین در آیا واقعا نشستن بسیار خوب با من
پس از برخی از زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما موفق به من
مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در حالی که.

من با این حال مشکل خود را با جهش در
مفروضات و شما ممکن است را خوب به پر همه کسانی
معافیت. در این رویداد شما در واقع که می توانید انجام من می
قطعا بود تحت تاثیر قرار داد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر